Parodos „Konstantino Prošinskio fenomenas: grybų piešiniai“ atidarymas

12 rugsėjo, 2024 Atgal

Parodos „Konstantino Prošinskio fenomenas: grybų piešiniai“ atidarymas

Parodoje „Konstantino Prošinskio fenomenas: grybų piešiniai“ plačiajai visuomenei pirmą kartą pristatomi unikalūs, iki šiol niekur nedemonstruoti ir neskelbti pedagogo, botaniko, kolekcionieriaus, Vilniaus Stepono Batoro universiteto botanikos sodo Vingio parke inspektoriaus, Vilniaus krašto augalų ir grybų tyrinėtojo-mėgėjo Konstantino Prošinskio (Konstanty Prószyński, 1859–1936) grybų piešiniai, atlikti akvarele. K. Prošinskio augalų piešinių kolekcija saugoma Vilniaus universiteto herbariume – daugiau nei 280 augalų piešinių. Taip pat nuo 1942 m. saugoma Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos rankraščių fonde (F134).

Šioje parodoje eksponuojama mikologo dr. Jono Kasparavičiaus atrinkta nedidelė grybų piešinių kolekcijos dalis – daugiau kaip 80 piešinių. Kadangi fondas iki šiol nebuvo tyrinėtas, ekspozicijoje siekiama atskleisti piešinių įvairovę. Parodoje eksponuojama ir 10 mokymui skirtų plakatų, dar ir dabar naudojamų kaip iliustracijos paskaitų metu. Parodą papildo biografinė medžiaga apie piešinių autorių.

Paroda įdomi tiek meno, tiek mokslo istorijos bei gamtos mėgėjams. Tai unikali galimybė pamatyti originalų, kartais kiek romantizuotą, bet dažniau labai realistišką autoriaus požiūrį į grybus. Taip pat tai galimybė pajusti autoriaus meninio stiliaus pokyčius – nuo tradicinio, galbūt labiau būdingo XIX a. antrai pusei, iki realistinio, labiau artimo šių dienų kūriniams. O gal tiesiog tai proga pasigrožėti pačiais gražiausiais ir realistiškiausiais K. Prošinskio grybų piešiniais autentiškoje aplinkoje.

Šios parodos proga išleisti atvirukų rinkiniai su K. Prošinskio grybų ir augalų piešiniais. Vienas iš jų sudarytas iš 13 spalvotų augalų piešinių, atrinktų dr. Mindaugo Rasimavičiaus iš Vilniaus universiteto herbariumo piešinių kolekcijos. Kitas iš 13 spalvotų grybų piešinių, kurie atrinkti ir paruošti yra dr. Jono Kasparavičiaus iš Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos fondo (F134).

Daugiau apie parodą: https://shorturl.at/BV6Kp

VU Botanikos sode (Kairėnų g. 43, Vilniuje) paroda veiks iki spalio 27 d. penktadieniais ir savaitgaliais nuo 10.00 val. iki 19.00 val. 

Parodos ir teksto autorius, mokslinis konsultantas, mikologas – dr. Jonas Kasparavičius
Parodos kuratorės: Inga Berulienė, Aida V. Dobkevičiūtė
Parodos dizainerė – Eglė Stasiukaitytė
Parodos rengėjai: Rūta Kazlauskienė, Mindaugas Rasimavičius, Inga Raubaitė, Audronė Stasiukaitytė

Parodos organizatoriai: LMA Vrublevskių biblioteka ir VU Botanikos sodas; partneriai VU Gyvybės mokslų centras ir VU Herbariumas.