Renginys „Konstantino Prošinskio fenomenas: grybų piešiniai“ | Vilniaus knygų mugė 2025

20 vasario, 2025 Atgal

Renginys „Konstantino Prošinskio fenomenas: grybų piešiniai“ | Vilniaus knygų mugė 2025

Sekmadienį, kovo 2 d., 12 val. Vilniaus knygų mugėje, 5.6 konf. salėje, vyks renginys „Konstantino Prošinskio fenomenas: grybų piešiniai“. Dalyvauja Jonas Kasparavičius, Inga Berulienė, Audrius Skridaila.

Konstantinas Prošinskis (Konstanty Prószyński, 1859–1936) – tai pedagogas, botanikas, kolekcionierius, Vilniaus Stepono Batoro universiteto botanikos sodo Vingio parke inspektorius (1920–1936), Vilniaus krašto augalų ir grybų tyrinėtojas-mėgėjas. Jis nupiešė apie 600 mokomųjų paveikslų Stepono Batoro universiteto Augalų sistematikos katedrai ir apie 4000 grybų piešinių savo grybų albumui. K. Prošinskio augalų piešinių kolekcija saugoma Vilniaus universiteto herbariume – daugiau nei 280 augalų piešinių. Taip pat nuo 1942 m. saugoma Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos rankraščių fonde (F134).

VU botanikos sode Kairėnuose praėjusių metų rudenį vykusioje parodoje „Konstantino Prošinskio fenomenas: grybų piešiniai“ plačiajai visuomenei pirmą kartą buvo pristatyti unikalūs, iki tol niekur nedemonstruoti ir neskelbti K. Prošinskio grybų piešiniai, atlikti akvarele. Šioje parodoje buvo eksponuojama mikologo dr. Jono Kasparavičiaus atrinkta nedidelė grybų piešinių kolekcijos dalis – daugiau kaip 80 piešinių.

Šios parodos proga VU leidykla kartu su VU botanikos sodu išleido 2 atvirukų rinkinius-knygeles su K. Prošinskio grybų ir augalų piešiniais. Vienas iš jų sudarytas iš 13 spalvotų augalų piešinių, atrinktų dr. Mindaugo Rasimavičiaus iš Vilniaus universiteto herbariumo piešinių kolekcijos. Kita iš 13 spalvotų grybų piešinių, kurie atrinkti ir paruošti yra dr. Jono Kasparavičiaus iš Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos fondo (F134). Šiuos leidinius bus galima įsigyti VU leidyklos stende (3.01).

Džiugu, jog Vilniaus knygų mugėje vyksiantis renginys pratęs moksline ir menine verte pasižyminčios parodos populiarinimą. Renginio dalyviai kalbės apie K. Prošinskio fenomeną, palikimą mokslui ir menui, sudėtingą autoriaus gyvenimą, kurį pasakoja net jo naudotas popierius akvarelėms su vandens ženklais, – sunkmečiu dirbdamas jau Stepono Batoro universiteto botanikos sode, K. Prošinskis neturėjo reikalingo prabangaus popieriaus su vandens ženklais, jį taupė, dažnai net piešinius labai kruopščiai iškirpdavo ir klijuodavo ant prasto popieriaus.

Daugiau apie vykusią parodą ČIA

Susitikimo su skaitytojais Vilniaus knygų mugėje proga taip pat kviečiame susipažinti su dar vienu VU botanikos sodo paruoštu ir VU leidyklos išleistu leidiniu – tai sodo gidės Gintarėlės Jurkevičienės „Botaniniai galvosūkiai: Pažinkite Vilniaus universiteto sodą“. Įminti ne vieną botaninę mįslę ir taip daugiau sužinoti apie VU botanikos sodą lauksime jūsų Vilniaus miesto savivaldybės stenduose (3.F03 ir 4.01B).