Mokslininkų ištirti augalai, iš aplinkos oro šalinantys chemines medžiagas ir mikroorganizmus

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad 30 procentų naujai pastatytų ir renovuotų namų oras užterštas kenksmingomis sveikatai cheminėmis medžiagomis, todėl gyventi ir dirbti juose yra pavojinga.

Į aplinką šias medžiagas išskiria statybai ir apdailai naudojami nenatūralūs produktai: perdirbta mediena, dažai, lakas, sintetiniai kilimai, užuolaidos, plastikiniai daiktai, buitinė bei darbo technika. Patekusios į žmogaus organizmą, jos sukelia sveikatos sutrikimus: galvos skausmą, odos bėrimą, akių deginimą ir niežulį, proto nuovargį, gerklės perštėjimą ir kitus į gripą panašius negalavimus, kurie tęsiasi visą užterštoje patalpoje praleidžiamą laiką. PSO žmonių būsenos simptomus, atsirandančius dėl neaiškios priežasties ir susijusios su konkrečiu namu, pavadino nesveiko namo sindromu (NNS).

Dabar daug laiko – apie 90 procentų – praleidžiame uždarose patalpose, todėl turime pasirūpinti, kad jose oras būtų švarus.

Netradicinį sprendimą, kaip išvalyti patalpų orą, pasiūlė Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos tyrimų bazėje dirbantys mokslininkai. Savo tyrimais jie įrodė, kad augalai aktyviai gerina oro kokybę ir gali būti įvardijami efektyviausiais, pigiausiais, ekologiškiausiais oro sudėties reguliatoriais, nes sugeria kenksmingas mūsų sveikatai chemines medžiagas ir praturtina jį deguonimi, vandens garais bei lakiosiomis fitoorganinėmis medžiagomis. Pastarosios naikina ligas sukeliančius mikroorganizmus arba stabdo jų dauginimąsi.. Visus šiuos darbus augalai atlieka be papildomų energijos šaltinių, o jų priežiūra yra paprasta.

Kviečiame apsilankyti LEU oranžerijoje ir susipažinti su 42 iš atogrąžų ir paatogrąžių kilusiais augalais, kurių gebėjimus sugerti žmonių sveikatai pavojingas chemines medžiagas ir sumažinti kenksmingų mikroorganizmų skaičių įrodė mokslininkai.

Visi šie augalai gali augti kiekvieno mūsų kambaryje ir sveikatinti aplinką.

Kviečiame universiteto studentus ir darbuotojus bei visus augalų mylėtojus iki kovo 30 dienos apsilankyti oranžerijoje.

Pavieniai lankytojai laukiami darbo dienomis nuo 9  iki 15 valandos, Grupės prieš atvykdamos turėtų susitarti, parašiusios laišką elektroninio pašto adresu: oranzerija@leu.lt arba paskambinusios telefonu Nr. 868511535.

2021-05-05
Lietuvos botanikos tėvas Jurgis Ambraziejus Pabrėža: jo indėlis į šalies mokslą ir kultūrą
Daugiau
2021-04-29
Retųjų augalų medžiotojo istorijos
Daugiau
2021-04-09
Tradiciniai darželiai Lietuvos sodybose
Daugiau
2021-01-21
Dvi pirmosios lietuviškos putinų veislės išvestos VDU Botanikos sode Kaune
Daugiau