Pavasarį Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas Kaune pasitinka su visiškai nauja ekspozicija oranžerijoje: po naujai įrengtą, erdvią ir moderniai drugių poreikiams pritaikytą patalpą – Tropinį drugių sodą – sklando ir ant specialiai parinktų augalų tupia drugiai iš viso pasaulio. Kauniečiai ir miesto svečiai į šiluma ir žalumu alsuojančią parodą kviečiami nuo kovo 8 d. Kas savaitę naujų drugių sulaukianti paroda bus eksponuojama iki gegužės vidurio.
„Drugių parodas VDU Botanikos sode rengiame jau bemaž aštuonerius metus. Vis pasvajodavome apie specialiai jiems pritaikytą, estetiškai ir technologiškai moderniai įrengtą patalpą. Vaizduotę sužadina ir įkvepiantys kolegų iš viso pasaulio botanikos sodų pavyzdžiai – kai tiek atogrąžų, tiek medingieji augalai oranžerijose eksponuojami kartu su drugeliais. Tad pagaliau ši svajonė tapo realybe – atidarėme svetingą tropinį sodą su drugiais, kurio bendras plotas sudaro net 77,49 kvadratinius metrus ir kur pakviesime iš arti pažvelgti į drugių gyvenimo ciklą ir pajusti šių trapių būtybių žavesį jų aplinkoje“, – pasakoja viena iš ekspozicijos sumanytojų ir kūrėjų, VDU Botanikos sodo Paslaugų ir edukacijų skyriaus vadovė Kristina Mulevičienė.
Naujojoje oranžerijos erdvėje įkurdintiems drugiams reikiamą temperatūrą ir drėgmę užtikrina moderni automatinė įranga. Tropinę atmosferą kuria specialiai parinkti augalai, kurie natūraliai auga drėgnuosiuose tropikų miškuose: laipiojančios lianos (monsteros, sukiliai bei filodendrai), natūraliose augimvietėse paprastai ant medžių augantys epifitai (orchidėjos, bromelijos bei miško kaktusai, daugiausiai – ripsaliai), taip pat iš tropinių Pietryčių Azijos miškų kilusios gražialapės žingenės.
Lankytojai galės stebėti ne tik drugių maitinimąsi, žaismingą skrydį erdviose patalpose, bet ir iš arčiau susipažinti su drugio gyvenimo ciklu – dalis drugių lėliukių kabinama ant bambuko kartelių tarp augalų, kita dalis ritasi stikliniame inkubatoriuje. Ekspozicijos drugiai nuolat keičia vieni kitus – kas keletą savaičių atkeliauja naujos lėliukių siuntos.
Daugiausia eksponuojama drugių rūšių iš Filipinų, taip pat iš Pietų Amerikos, Afrikos. Tačiau drugių rūšys siuntose kiek keisis, tad apsilankę parodoje po mėnesio, galite pamatyti jau visai kitus draugius, nei matėte prieš tai.
Šiuo metu jau išsiritę ir plasnoja apie šimtas atogrąžų drugių: didžiausi – Morpho ir Caligo genčių drugiai, lėtai ir grakščiai skrenda Idea leuconoe, vikriai ir greitai skrieja Parthenos sylvia. Kai kurie jų tampa ypač aktyvūs šviečiant saulei – pavyzdžiui, Papilio gentis, o kiti suaktyvėja lengvoje prieblandoje – kaip kad Caligo gentis.
Kaip sako parodos kuratorė Edita Braun, apsilankius Tropiniame drugių sode patartina neskubėti ir įdėmiai įsižiūrėti: drugiai neretai slapstosi tarp augalų lapų, kybo ant lianų ar džiovina sparnus ant įvairių patalpos atbrailų.
Artimiausiose siuntose laukiami Charaxes brutus, Heliconius charitonius, Papilio thoas, Pachliopta kotzebuea, Archaeoprepona demophon, Caligo atreus, Tithorea harmonia ir kitų drugių lėliukių.
Kviečiame įsigyti bilietus internetu!
|