Turtinga VDU Botanikos sodo istorija įamžinta keturių pašto ženklų bloke

Šimtmečio jubiliejų švenčiančiame Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode šį penktadienį, liepos 7 d., buvo oficialiai pristatytas pašto ženklų blokas, kurio tema „VDU Botanikos sodui – šimtas metų“.

Pristatymo data pasirinkta ne atsitiktinai: prieš šimtą metų, 1923-iųjų liepos 8 d., toje pačioje vietoje, buvusio Aukštosios Fredos dvaro teritorijoje, įvyko iškilminga Botanikos sodo atidarymo ceremonija bei pašventinimas, kurio metu prezidentas Aleksandras Stulginskis padėjo kertinį akmenį būsimai oranžerijai.

„VDU Botanikos sodas savo šimto metų kelią ėjo per ilgą ir sudėtingą istoriją. Bet akivaizdu, kad žmonės myli šitą vietą, nuo pat pradžių projektuotą su meile grožiui ir gamtai. Žvelgiant į dabartinį VDU Botanikos sodą, nebereikia kalbėti apie integraciją į universitetą, į miestą, į Lietuvą – jis jau yra visų mūsų dalis. Ir šiandien pristatomais pašto ženklais tai dar kartą patvirtiname. Linkiu ir toliau išlikti tokia pat svarbia bei reikšminga šiuolaikinės Lietuvos dalimi ir nesustoti augti,“ – sakė VDU universiteto rektorius, prof. Juozas Augutis.

1,8 Eur nominalo ženkluose pavaizduotas VDU Botanikos sodo pirmasis vadovas ir įkūrėjas, šveicarų kilmės botanikas prof. Konstantinas Regelis, didžiausios Lietuvos oranžerijos atvaizdas iš paukščio skrydžio, unikali sodo parko tvenkinių sistema – suformuota pagal kažkada Aukštosios Fredos dvarą valdžiusio ir kūrusio Jozefo Godlevskio inicialus, ikoniškasis VDU Botanikos sodo tiltelis ir sodo kolekcijose puoselėjama vienos garsiausių Lietuvos selekcininkių, dr. Onos Skeivienės, išvesta bijūnų veislė ‘Professor K. Grybauskas’.

Kaip pastebėjo šventiniame pristatyme dalyvavęs ir ne vieną savo sukauptų pašto ženklų bei atvirukų kolekcijos parodą VDU Botanikos sode rengęs Europos parlamento narys prof. Liudas Mažylis: „Turiu galimybę palyginti šį ženklą platesniame filateliniame kontekste ir manau, kad jo autoriams puikiai pasisekė užčiuopti esmę – labai vykusiai atpažįstamas VDU Botanikos sodas per keturiuose ženkluose pavaizduotus simbolius, kuriuose sudėti pagrindiniai vizualūs akcentai“.

Pašto ženklų bloko autorė, menininkė Irma Balakauskaitė, jau ne vienerius metus dirba su pašto ženklais: „Atradau juos kaip tam tikrą hobį, suteikiantį galimybę prisiliesti prie istorijos ir tokių objektų, apie kuriuos nežinojau, patekti į tokius archyvus, į kuriuos niekada nepatekčiau. Šiuo atveju užduotis buvo stipriai palengvinta, nes atsirinkti svarbius simbolius labai padėjo Botanikos sodo darbuotojai.

Vis dėlto didžiausiu atradimu man tapo pats Botanikos sodas. Pastaruosius keletą metų atrandu neturistinį Kauną ir vis labiau jį įsimyliu. Todėl pykstu ant savo draugų kauniečių, kurie iki tol man nebuvo parodę tokio Kauno perlo kaip VDU Botanikos sodas. Tad su malonumu dirbau prie šių pašto ženklų ir gilinausi į sodo istoriją, įdėdama visą širdį“.

 

Iš viso išleista 6 700 vnt. šių proginių pašto ženklų. Jų antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyko Kauno pašte.

Tai jau 878-tas pašto ženklas, kurį Lietuvos paštas išleidžia nuo Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo.

2024-05-10
VU BOTANIKOS SODE – PAVASARIO MUGĖ „LIETUVOS ŽIEDAI 2024“
Daugiau
2024-05-10
„PIKNIKO ALYVOSE“ VU BOTANIKOS SODE PROGRAMA
Daugiau
2024-03-01
Tropinis drugių sodas: nauja ekspozicijų erdvė VDU Botanikos sode Kaune
Daugiau
2023-09-05
VU BOTANIKOS SODAS RUGSĖJO 9-ĄJĄ KVIEČIA Į SVEIKATINGUMO ŠVENTĘ „ŽVALUMO DIENA“
Daugiau