VU Botanikos sodas Kairėnuose kviečia į renginius Didžiajame Šiltnamyje

Kiekvieno mėnesio antrąjį šeštadienį VU Botanikos sodas Kairėnuose kviečia pasivaikščioti ir pažinti atogrąžų sodą Didžiajame Šiltnamyje.

Uždaro grunto augalų specialistai supažindins lankytojus su sukulentų, pasaulio augalų etnobotanine ir epifitų kolekcijomis bei patars, kaip net mažiausiose gyvenamosiose ir darbo erdvėse įsirengti žiemos sodus ir susikurti gražią bei sveiką aplinką.

Spalio 08 d. tema „Sukulentai: formų, spalvų ir charakterių įvairovė“

Lapkričio 12 d. tema „Egzotiški augalai“

Gruodžio 10 d. tema „Paslaptingi Kalėdų kvapai“

Užsiėmimų laikas:

11.00 – 12.00 val. Nuo pagrindinės kasos grupė į šiltnamį išeina 10.45 val.

12.30 – 13.30 val. Nuo pagrindinės kasos grupė į šiltnamį išeina 12.15 val.

14.00 – 15.00 val. Nuo pagrindinės kasos grupė į šiltnamį išeina 13.45 val.

SVARBU! Nuo pagrindinių kasų iki Didžiojo Šiltnamio 10–15 min. kelio. Todėl Informacinio centro darbuotojas palydės prie pagrindinės kasos susirinkusią grupę.

BŪTINA IŠANKSTINĖ REGISTRACIJA el. p. edukacija@bs.vu.lt. Prašome nevėluoti į užsiėmimų pradžią. Renginys ir mažiems, ir dideliems įsigijusiems sodo bilietą bendra tvarka. Trukmė – apie valandą. Vienos grupės dydis – iki 20 žmonių. Po paskutinio užsiėmimo Šiltnamis bus uždarytas.

Spalio 08 d.

Tema „Sukulentai: formų, spalvų ir charakterių įvairovė“

VU Botanikos sodo šiltnamyje auga apie 300 skirtingų sukulentų. Tai sausame klimate prisitaikę gyventi augalai, paplitę dykumose, pusdykumėse, savanose ir kitose teritorijoje, kur lietus žemės nedrėkina kelis mėnesius ar net metus. Jų dalys – stiebai, lapai, šaknys yra stori, sultingi, virtę vandens rezervuarais. Šie augalai yra tikri ekstremalai.

Vaikščiodami po Didįjį Šiltnamį susipažinsime su būdais, kaip sukulentai paima iš aplinkos vandenį ir geba išsaugoti. Kaip ginasi nuo žolėdžių ir nuo svilinančių saulės spindulių. Išmėginsime dyglių aštrumą, plaukelių purumą ir vaško lygumą. Diskutuosime, kokias jų savybes galėtume pritaikyti savo gyvenamojoje aplinkoje ir kasdienybėje.

Sukulentai yra vieni populiariausių kambarinių augalų, nes gerai veši sausame aplinkos ore. Dažnas auginame kaktusus. Tačiau vardu dažnai vadiname visus sultingus augalus. Todėl mokysimės atskirti kaktusus nuo kitų sukulentų.

Ir, žinoma, aptarsime, kaip sukulentus reikia prižiūrėti, kad sėkmingai augtų mūsų namuose.

  

Lapkričio 12 d.

Tema „Egzotiški augalai“

Oranžerijose, kambariuose auginami augalai yra kilę iš šiltųjų kraštų – atogrąžų ir paatogrąžių. Kadangi jie iš kitos geografinės platumos, savo išvaizda skiriasi nuo mūsų krašto augalų. Stambialapį fikusą, maloniąją pelargoniją, amerikinę agavą matėme jei ir ne savo, tai močiutės kambaryje nuo vaikystės, ir juos pažįstame.

Dabar pramoniniuose šiltnamiuose yra užauginama daug uždaroms erdvėms skirtų svetimžemių augalų rūšių. Kaip išsirinkti ir kaip prižiūrėti juos? Ką daryti, kad kambariuose jie vešėtų ir džiugintų mus?

Į šiuos ir kitus klausimus atsakysime vaikščiodami po Didįjį Šiltnamį.

Susipažinsime su dabar labai madingais sukulentais – kaudeksais.

Aptarsime, kodėl reikia ir kokias atramas parinkti monsteroms, pasifloroms, filodendrams ir kitoms lianoms.

Sužinosite, kaip gyvenamajame kambaryje auginti epifitus – tilandsijas, echmėjas, falenopsius ir kitus augalus.

  

Gruodžio 10 d.

Tema „Paslaptingi Kalėdų kvapai“

Kalėdos visada asocijuojasi su kvapais. Visų pirma – tai iš miško parneštos žaliaskarės eglutės aromatas. Toliau – šventiniam stalui kepamų sausainių ir pyragų kvapai. Bet ar susimąstėme, iš kur tie kvapai atkeliauja? Ogi iš augalų. Ir daug tokių kvapnių mes turime savo namuose. Reikia tiesiog atkreipti į juos dėmesį, nes apie 15 % augalų geba kaupti eterinius aliejus.

Kvapo pojūtis yra vienas iš pagrindinių ir universalių jutimų. Jo pagalba yra komunikuojama. Kvapu perduodama daugybė pavienių ir kompleksinių žinučių, kurios turi didelę įtaką žmogaus elgsenai ir gyvenimui. Tai žmonės žinojo jau 2800 m. pr. m. e. Egipte. Ten rastuose papirusuose aprašoma apie 800 būdų, kaip pašalinti negalavimus naudojant kvapnius augalus. Religiniuose tekstuose – Biblijoje, Korane – jų taip pat apstu.

Didžiajame Šiltnamyje pamatysime augalus, iš kurių vaisių gaminami antrasis ir trečiasis pagal brangumą prieskoniai. Mėgausimės kilniojo lauramedžio, šalavijų, švelniojo pirulio aromatais. Ieškosime kitų kvapnių augalų, taip formuodami įprotį pažinti aplinką ne tik akimis, bet ir uosle.

  

2024-03-01
Tropinis drugių sodas: nauja ekspozicijų erdvė VDU Botanikos sode Kaune
Daugiau
2023-09-05
VU BOTANIKOS SODAS RUGSĖJO 9-ĄJĄ KVIEČIA Į SVEIKATINGUMO ŠVENTĘ „ŽVALUMO DIENA“
Daugiau
2023-08-08
Žolinėk’ 2023 VU Botanikos sode: švęskime Žolines kartu!
Daugiau
2023-07-20
Turtinga VDU Botanikos sodo istorija įamžinta keturių pašto ženklų bloke
Daugiau