VU Botanikos sode sužydėjo Alyvų kalnelis

Ilgai lauktas alyvų žydėjimas jau džiugina VU Botanikos sodo Kairėnuose lankytojus. Net 180 alyvų krūmų veislių pasidabino pačių įvairiausių spalvų ir atspalvių, formų ir kvapų žiedais.

Alyvos (Syringa L.) – vieni gražiausių pavasarį žydinčių dekoratyvinių krūmų. Pavadinimas yra kilęs iš graikų žodžio „syrinx“, kuris reiškia tuščiavidurį vamzdelį. Iš viso pasaulyje priskaičiuojama 28 alyvų rūšys, natūralios augimvietės aptinkamos rytinėje Azijoje. Paprastosios bei plačialapės alyvos savaime auga Balkanų–Karpatų regione. O veislių šiandien selekcininkai skaičiuoja per 2500!


Alyvos yra ilgaamžis augalas, gerai prižiūrimos gali augti ir gausiai žydėti 50–100 metų. Vieta skirta alyvoms augti turi būti saulėta, apsaugota nuo vėjų, krūmai sodinami 3 m atstumu. Alyvos nėra reiklios dirvožemiui, bet skursta sunkioje ir rūgščioje dirvoje. Taip pat netinkama alyvoms augti tokia vieta, kurioje yra aukštas gruntinis vanduo. Rekomenduojama anksti pavasarį patręšti kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis (tinka perpuvęs mėšlas, pelenai). Sausros metu rekomenduojama laistyti. Nustojus augti ūgliams, liepos mėnesį, reiktų patręšti kalio–fosforo trąšomis. Po žydėjimo turime iškarpyti peržydėjusius žiedynus, o sutankėjus krūmui reikėtų praretinti lają ir pašalinti išdžiūvusias šakas, iškirsti atžalas. Alyvos dažnai auginamos želdynuose: parkuose, skveruose, sodybose, tinka sodinti pavieniui ar grupėmis.

2020-11-23
Besidomintiems grybais VDU Botanikos sodas – tikras rojus
Daugiau
2020-11-16
Botanikos sodas karantino metu: nuo eksperimentų transliacijų iki virtualių ekskursijų
Daugiau
2020-11-06
Dovana VDU Botanikos sodui – Lietuvoje retas spygliuotis
Daugiau
2020-10-22
Tarptautiniame leidinyje „Roots“ – apie VDU Botanikos sodo edukacijas
Daugiau