VU Botanikos sode vyksta svarbūs gamtosaugos tyrimai – varliagyvių monitoringas

Šį pavasarį VU Botanikos sode Kairėnuose (Kairėnų g. 43, Vilniuje) vyksta svarbūs gamtosaugos tyrimai – čia atliekamas varliagyvių monitoringo projektas, kurį vykdo VU studentės. Kviečiame artimiau susipažinti su projektu, kuo šie tyrimai vertingi visuomenei bei kodėl varliagyviai yra svarbūs.

 

 

 

 

 

 

Varliagyvių monitoringas – tai sistemingas varliagyvių (varlių, rupūžių, tritonų) rūšių ir jų populiacijų stebėjimas bei duomenų rinkimas apie jų paplitimą, gausą ir gyvenamąją aplinką. Tokie tyrimai padeda suprasti, kaip keičiasi varliagyvių populiacijos, kokie veiksniai joms daro įtaką, ir leidžia laiku pastebėti galimus pavojus šių gyvūnų išlikimui. Pastaraisiais dešimtmečiais varliagyvių populiacijos visame pasaulyje sparčiai mažėja dėl buveinių nykimo, aplinkos taršos, klimato kaitos, ligų ar varliagyvių migracijos metu dažnai pasitaikančių žūčių kelyje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Varliagyviai yra itin jautrūs aplinkos pokyčiams, todėl jie laikomi puikiais ekosistemų būklės indikatoriais. Jie padeda nustatyti vandens telkinių būklę, jų biologinę įvairovę ir netgi perspėja apie galimus aplinkos taršos atvejus. Be to, varliagyviai yra svarbi maisto grandinės dalis – jie minta vabzdžiais, o patys tampa maistu paukščiams, žinduoliams ir kitiems gyvūnams.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VU studentės, vykdydamos varliagyvių monitoringą, reguliariai lankosi sodo vandens telkiniuose, stebi ir fiksuoja varliagyvių rūšis, jų skaičių, elgseną, veisimosi vietas. Varliagyviai stebimi vizualiai ar fiksuojant jų balsus. Surinkti duomenys padeda įvertinti, kaip varliagyviams sekasi šioje teritorijoje, ar jų populiacijos stabilios, ar reikalingos papildomos apsaugos priemonės. Kol kas sode aptiktos žaliosios, pievinės, smailiasnukės varlės, paprastoji rupūžė bei skiauterėtasis tritonas.

Kuo šie tyrimai vertingi visuomenei?

• Skatina domėtis vietine gamta ir jos apsauga.
• Padeda suprasti, kodėl svarbu saugoti buveines ir organizmų grupes, ypatingai tas, kurioms gresia pavojus.
• Prisideda prie mokslo žinių gilinimo ir kaupimo apie Lietuvos varliagyvius plėtros.

Kviečiame atvykti į sodą pasigrožėti ne tik augalais, bet ir pastebėti visai čia pat vykstantį mažųjų varliagyvių gyvenimą!

Nuotraukos Rusnės Uzielaitės, Vitos Žvynakytės ir Kristijonos Kleinaitytės

2025-04-17
„PIKNIKAS ALYVOSE“ 2025 gegužės 17 ir 18 d.
Daugiau
2025-04-16
Tradicinė pavasario mugė „Lietuvos žiedai 2025“
Daugiau
2025-04-10
„Materia medica“: paroda, skirta farmacijos mokslo istorijai
Daugiau
2025-04-04
VDU Botanikos sodo mokslininkė patvirtinta Aromas Itinerarium Salutis mokslinio komiteto nare
Daugiau